Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ataki wilków

Treść

W Beskidzie Żywieckim nasiliły się ataki wilków na zwierzęta gospodarskie. Od początku 2006 roku te będące pod ochroną drapieżniki zagryzły już 23 owce, jedną jałówkę oraz dwa cielęta. Poszkodowani rolnicy mogą starać się o wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki. Do tej pory przyjęto i zweryfikowano trzy wnioski poszkodowanych na sumę około trzech tysięcy złotych.

Zgłoszono 4 przypadki ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Wszystkie te ataki miały miejsce w Beskidzie Żywieckim, w rejonie Korbielowa i Węgierskiej Górki. Ataki drapieżników nastąpiły w godzinach nocnych oraz wczesno-porannych na skoszarowane stada owiec oraz na sztuki bydła objęte całonocnym dozorem. Wilki zagryzły 23 owce, jedną jałówkę i dwa cielęta (w latach ubiegłych straty wynosiły średnio 30 owiec rocznie).

Zgodnie z ustaloną procedurą, zgłoszenia szkód wyrządzonych przez wilki należy kierować do Oddziału Biura Zespołu Parków Krajobrazowych w Żywcu, ul. Łączki 44a, który działając w imieniu Wydziału Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, weryfikuje wnioski w sprawie wypłaty odszkodowań. Po zgłoszeniu faktu zaistnienia szkody natychmiast przeprowadzane są oględziny z udziałem poszkodowanego, lekarza weterynarii, przedstawicieli gminy i nadleśnictwa. Po potwierdzeniu faktu zaistnienia szkody następuje wstępne oszacowanie wysokości odszkodowania, dokonywana jest też ocena zastosowanych przez poszkodowanego zabezpieczeń przed powstaniem szkody. Poszkodowany po oględzinach jest zobowiązany do przekazania zabitych zwierząt do utylizacji. Koszt utylizacji po przedstawieniu rachunków podlega refundacji wypłacanej wraz z przyznanym odszkodowaniem.

Wniosek kierowany jest do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Zespołu ds. Ochrony Przyrody, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Rolnymi, który prowadzi czynności zmierzające do wypłaty ewentualnego odszkodowania. W tym celu gromadzi niezbędną dokumentację, która winna zawierać: protokół oględzin z miejsca wystąpienia szkody, kopię dokumentu o nadaniu gospodarstwu numeru ( numer siedziby stada), numerów identyfikacyjne padłych zwierząt, kopię dokumentu potwierdzającego zgłoszenie faktu padnięcia zwierząt do Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dokumenty potwierdzające przekazanie zabitych zwierząt do właściwego zakładu utylizacyjnego.

Po zgromadzeniu całości wymaganej dokumentacji wyliczana jest kwota odszkodowania proponowana do wypłaty dla poszkodowanego. Wartość odszkodowania (zabitych zwierząt) ustalana jest na podstawie średnich cen skupu żywca baraniego, cielęcego i koziego obowiązujących na terenie i w okresie wystąpienia szkody.

Po wstępnym zaakceptowaniu przez poszkodowanego wysokości odszkodowania przygotowywana jest ugoda, która po podpisaniu przez przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz poszkodowanego stanowi podstawę do wypłaty. Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych w okresie od zachodu do wschodu słońca bez bezpośredniej opieki. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody w sprawach spornych dotyczących wysokości odszkodowań, orzekają sądy powszechne.

Wilk na terenie Polski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, poddanym ścisłej ochronie prawnej na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004r w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. Wilk podlega systematycznemu monitoringowi. Na terenie województwa prace te realizowane są przez zespół działający w strukturach Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", kierowany przez Sabinę Nowak. Na podstawie ww. badań liczebność populacji wilka na terenie województwa śląskiego oszacowano na ok. 22 sztuki. Wilki bytują w pięciu watahach: trzech w Beskidzie Żywieckim i dwóch w Beskidzie Śląskim. Liczebność populacji wilka w województwie od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie, 20-25 szt.
(PAP)

Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego
2006-10-06

Autor: wa