Jasnogórski pokaz filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas"
Treść
Film "Popiełuszko. Wolność jest w nas" jeszcze nie wszedł na ekrany kin, a gdziekolwiek się go pokazuje, jest przyjmowany z ogromnym entuzjazmem. We wtorkowy wieczór odbył się specjalny pokaz filmu na Jasnej Górze. W uroczystości uczestniczyli twórcy obrazu: reżyser Rafał Wieczyński wraz z małżonką Julitą Świercz-Wieczyńską - producentem, oraz odtwórca roli ks. Jerzego - Adam Woronowicz.
Jak informuje jasnogórskie biuro prasowe, w pokazie wzięło udział ponad 600 gości, w tym duszpasterze ludzi pracy, który odbywali w tym czasie w sanktuarium doroczne rekolekcje. Przed premierą zebrani modlili się w intencji rychłego wyniesienia ks. Jerzego na ołtarze. To właśnie na Jasnej Górze ks. Jerzy zawierzał Maryi sprawy własne i Ojczyzny, ludzi pracy, którym posługiwał w warszawskiej parafii na Żoliborzu - podkreślił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Twórcy tej największej produkcji filmowej 2009 roku również podkreślają, że "nie byłoby tego filmu, gdyby nie Jasna Góra". To tu reżyser Rafał Wieczyński, pisząc scenariusz, szukał klucza do zrozumienia postaci ks. Jerzego, jego geniuszu jako człowieka i kapelana "Solidarności". Ksiądz Jerzy właśnie na Jasnej Górze "zrozumiał swoją misję, uzyskał spokój, siłę, już się nie szamotał wewnętrznie, wiedział, że idzie dobrą drogą, a będzie to, co ma być" - opowiadał reżyser. Ze wzruszeniem wspominał moment z realizacji scen, jaki przeżyli w pustej jeszcze kaplicy, podczas odsłonięcia Cudownego Obrazu, gdy cała ekipa zostawiła sprzęt i zapomniała, po co tam jest.
We wrześniu 2007 roku na terenie sanktuarium kręcono filmowe sceny podczas 25. Pielgrzymki Ludzi Pracy. - Same zdjęcia na Jasnej Górze był to dzień morderczy. Praca trwała blisko 20 godzin, jak nie więcej, bo musieliśmy zdążyć ze wszystkim w jeden dzień - wspominał Rafał Wieczyński. W zdjęciach uczestniczyli więc autentyczni pielgrzymi z całej Polski. Zrealizowano wtedy ujęcia z kilkudziesięciotysięcznym tłumem pielgrzymów-statystów zgromadzonych na jasnogórskim placu.
Podczas jasnogórskiej premiery film obejrzało grono znamienitych gości, m.in. metropolita częstochowski ks. abp Stanisław Nowak, krajowy duszpasterz ludzi pracy ks. bp Kazimierz Ryczan, Ojcowie Paulini. Obecni byli również: ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela", duszpasterze ludzi pracy, którzy uczestniczą w jasnogórskich rekolekcjach, a wśród nich ks. prałat Witold Andrzejewski, przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowa, a także młodzi laureaci konkursu na folder ścieżki edukacyjno-dydaktycznej "Zło dobrem zwyciężaj".
MJ
"Nasz Dziennik" 2009-02-19
Autor: wa