Marszałkowie na zdrowie
Treść
19 września, o godzinie 11.00, w Kaliskim Ratuszu rozpoczął się, pod przewodnictwem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Konwent Marszałków Województw RP. Jest to już drugi Konwent organizowany w Wielkopolsce, która przejęła prezydencję konwentów od Województwa Lubelskiego.
Obrady Konwentu związane są z zagadnieniami ochrony zdrowia i reorganizacji placówek zdrowia, zarówno będących w zarządzie Ministerstwa Zdrowia, jak również samorządów.
To obecnie jeden z najbardziej „gorących” i kontrowersyjnych tematów dyskusji.
Uczestników Konwentu powitali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Janusz Pęcherz, Prezydent Kalisza.
Jako pierwszy zabrał głos Bolesław Piecha, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. przedstawiając propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia. Omówił między innymi:
• zasady funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego
• tworzenie koszyka gwarantowanych świadczeń medycznych
• koncepcje dodatkowych ubezpieczeń komercyjnych
• zmiany w refundacji świadczeń z NFZ
Druga część wystąpienia Ministra Bolesława Piechy dotyczyła prac nad siecią szpitali publicznych - temat ten od dawna wzbudza kontrowersje i wywołuje wiele nieporozumień – co podkreślano podczas dyskusji na Konwencie. Minister zaznaczył, że sieć szpitali stworzyć ma potencjał zapewniający optymalne działanie placówek i zabezpieczenie potrzeb pacjentów. Sieć szpitali utworzą jednostki, które będą realizować określone działania, umożliwią pracującym w nich lekarzom uzyskanie specjalizacji, wykonywać będą świadczenia na najwyższym poziomie. Kryterium ekonomiczne nie będzie decydującym o włączeniu danego szpitala do sieci.
Profity dla jednostek, które znajdą się w sieci szpitali, to przede wszystkim gwarancja otrzymania kontraktu. Co ważne, obecność szpitali w sieci na razie dotyczyć ma okresu pięciu lat. Nie będzie to więc sytuacja niezmienna. Szpitale przejść będą musiały audyt i otrzymać akredytację.
Podczas konferencji prasowej, przewodniczący Konwentu, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że zamysł tworzenia sieci szpitali będzie jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć w najbliższym okresie. Na razie za wcześnie jeszcze na ocenę wszystkich za i przeciw związanych z tworzeniem sieci szpitali, bo za mało na ten temat wiemy. Do dokładnego określenia jest wiele spraw. Między innymi dotyczących koordynacji tego przedsięwzięcia, czy chociażby przekonania do niego lokalnych społeczności, którym trudno się dziwić, że chcą utrzymać swoje placówki.
Przemysław Smulski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przedstawił sytuację w ochronie zdrowia w Wielkopolsce oraz podjęte ostatnio i realizowane działania restrukturyzacyjne w tej dziedzinie. Na początku 2005 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego był organem założycielskim dla 33 jednostek zdrowia. Natomiast od 1 października 2006 roku będzie organem założycielskim dla 28 jednostek służby zdrowia. Nastąpiło to w wyniku restrukturyzacji.
Główne założenia przekształceń dotyczą między innymi:
• Poprawy zabezpieczenia medycznego mieszkańców Wielkopolski
• Dążenie do podwyższania jakości oferowanych usług
• Uniknięcie kosztów związanych z dostosowaniem jednostek służby zdrowia do
norm obowiązujących w tej dziedzinie w Unii Europejskiej
Przemysław Smulski przedstawił również plany restrukturyzacji w tej dziedzinie na najbliższe lata.
Uczestnicy Konwentu przekazali w dyskusji doświadczenia w tej dziedzinie innych regionów kraju.
W pierwszym dniu Konwentu wysłuchano również informacji prof. dr hab. Juliana Malickiego, Dyrektora Wielkopolskiego Centrum Onkologii na temat lecznictwa onkologicznego w Wielkopolsce.
(PAP)
2006-09-20
Autor: wa