Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Policjanci świętują

Treść

W Katowicach odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 87 rocznicy powstania Policji Państwowej. Uczestniczyli w nich marszałek Michał Czarski i wojewoda Tomasz Pietrzykowski.

Uroczystości związane ze Świętem Policji, które odbyły się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, poprzedziła msza święta w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, po której nastąpił przemarsz ulicami miasta pododdziałów i pocztów sztandarowych w towarzystwie rodzin i zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją, policjanci wyróżniający się w służbie, odznaczeni zostali w tym dniu orderami, odznaczeniami i aktami mianowania na wyższe stopnie.
„CaÅ‚y czas sÅ‚użymy spoÅ‚eczeÅ„stwu, które jest najlepszym recenzentem naszej pracy” – stwierdziÅ‚ nadinspektor Kazimierz Szwajcowski, Å›lÄ…ski komendant wojewódzki policji.

„Wasza sÅ‚użba dobrze wpisuje siÄ™ w programy zwalczania przestÄ™pczoÅ›ci, eliminowania spoÅ‚ecznych patologii oraz budowy nowoczesnego spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego” – powiedziaÅ‚ m.in. marszaÅ‚ek MichaÅ‚ Czarski, dziÄ™kujÄ…c Å›lÄ…skim policjantom za ofiarność i skuteczność w peÅ‚nieniu trudnej i odpowiedzialnej sÅ‚użby na rzecz przestrzegania prawa.

W woj. śląskim w pierwszym półroczu 2006 r. odnotowano najwięcej przestępstw o charakterze kryminalnym w kraju. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce, po woj. dolnośląskim i Warszawie. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpił jednak ponad 4 proc. ich spadek, przy 2,6 proc. wzroście wykrywalności. Mniej jest rozbojów, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych. W porównaniu do pierwszego półrocza roku ubiegłego aż o 26,9 proc. spadła liczba kradzieży samochodów. Wzrosła natomiast o ponad 30 proc. liczba podejrzanych o dokonanie przestępstw gospodarczych, co jest m.in. wynikiem rozbudowy wydziałów policji zwalczających ten rodzaj przestępstw i poprawy skuteczności ich pracy.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach problematyką przestępczości korupcyjnej zajmuje się Wydział do Walki z Korupcją, który koordynuje całość tej problematyki w skali województwa. W minionym półroczu wykryto 725 przestępstw o tym charakterze, tj. o ponad 100 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2005 r. Sprawy tego rodzaju mają na ogół złożony charakter i ich wykrycie poprzedza często długie śledztwo. Według analityków policyjnych te dane pozwalają na stwierdzenie, że w 2006 r. przestępczość w naszym regionie będzie niższa niż w roku minionym, przy dalszym wzroście wykrywalności ich sprawców.

W rankingu liczby popełnionych przestępstw w województwie przodują Katowice, a następne miejsca zajmują kolejno: Ruda Śląska, Gliwice, Chorzów, Siemianowice i Bytom. Najbezpieczniejszymi miastami są Kłobuck, Żywiec, Myszków, Cieszyn, Lubliniec i Jaworzno.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Rzecznik Prasowy
ul. Ligonia 46, 40–037 Katowice
e–mail: rzecznik@silesia-region.pl

www.isis.pap.pl

Autor: wa