weekend obchody 700-lecia zamku w Olsztynie k. Częstochowy
Treść
Rodzinna gra plenerowa "Śladami historii zamku", spektakl "Obrona Olsztyna" wg. Aleksandra Fredry, a także projekcje filmów kręconych w zamkowych ruinach - to główne atrakcje weekendowych obchodów 700-lecia zamku w Olsztynie koło Częstochowy.
Jak powiedział PAP w piątek wójt gminy Olsztyn Marian Stępień, choć badania archeologiczne wykazały, że początki olsztyńskiego zamku sięgają XI wieku, to nazwa zamku Przemiłowice - obecnie Olsztyn - została użyta po raz pierwszy w dokumentach procesu biskupa krakowskiego, wytoczonego mu w 1306 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego.
W siedemset lat po tym fakcie historię zamku oraz jego okolic będzie można odkrywać uczestnicząc w plenerowej grze rodzinnej "700-letnia podróż w czasie". Drużyny będą m.in. w okolicach zamku wypełniać różne przypisane im zadania.
Podczas obchodów zaprezentowane zostaną także dzieła teatralne i filmowe, w których obecny jest olsztyński zamek. Jurajski Teatr Stodoła zaprezentuje "Obronę Olsztyna" wg Aleksandra Fredry; wyświetlone zostaną też dwa filmy - "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha J. Hasa z 1964 r. oraz "Hrabina Cosel" w reżyserii Jerzego Antczaka z 1968 r.
Prócz tych prezentacji, będzie można posłuchać wykładów o historii zamku, obejrzeć wystawę podsumowującą konkurs fotograficzny "Z Zamkiem w tle", wysłuchać koncertu średniowiecznej muzyki chóralnej w wykonaniu grupy Kalokaghatos. Zagrają również zespoły Kamienne Ogrody, Krzyk oraz Pipes'n'drums wykonujący muzykę szkocką. W niedzielę podzielony zostanie urodzinowy tort z życzeniami tysiąca lat dla Zamku.
Budowę olsztyńskiej twierdzy przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Pierwotna nazwa Przemiłowice została zmieniona na Olsztyn w I połowie XIV wieku. Zamek miał ochraniać zachodnie rubieże Królestwa Polskiego przed najazdem od strony Śląska i Czech; pełnił także funkcję więzienia królewskiego oraz siedziby sądu.
www.samorzad.pap.com.pl
2006-07-21
Autor: wa